Facebook Pixel Hoppa till huvudinnehåll
Vi kanOm BouvetBouvet delarProjektBli en av oss Min Sida Sök
Vi kan
Om Bouvet
Bouvet delar
Projekt
Bli en av oss
Min Sida

Sök

Projekt

Visiba Care

Utbildningen gav oss en verktygslåda med metoder inom förändringsledning

Genom Bouvets utbildning i förändringsledning har Visiba Care fått inspiration, metoder och konkreta verktyg att jobba vidare med. Verktyg som de direkt kan använda när de hjälper till med införandet av sin plattform och den digitala transformationen hos sina kunder i vården.

Visiba Care har på kort tid gått från att vara en liten startup med en idé om att göra vården mer tillgänglig digitalt till att hantera komplexa införanden av sin tjänsteplattform hos stora kunder, t.ex. olika vårdkoncerner eller regioner. Idag kan vården och omsorgen via Visiba Cares plattform exempelvis ha digitala möten, av- och omboka tider, skicka remisser och hålla kontakt med sina patienter mellan besöken. 

 

Effektiv förändringsledning är avgörande

Att införa ett digitalt verktyg i en vårdverksamhet betyder alltid ett förändrat arbetssätt. Samtidigt har verksamheten ofta många andra samtidiga utmaningar, som t.ex. brist på personal och långa väntetider för patienterna. En bra och effektiv förändringsledning är därför helt avgörande. När Visiba Care ville få ett kunskapslyft inom förändringsledning valde man utbildningen hos Bouvet.

- För att kunna hänga med i våra kunders behov behöver vi hela tiden anpassa både vårt arbetssätt och vår organisation. Ett av områdena som vi ville bli bättre på var förändringsledning. Vi hade redan börjat det arbetet men när Katarina Garpefors och Karin Evenholt från Bouvet klev in fick vi verkligen en kick-start, säger Lovisa Dombrowe, ledare för gruppen som jobbar med att stödja Visiba Cares kunder att lyckas med sin digitala transformation.

 

Väl investering i tid

Visiba Care_workshop_förändringsledning.jpeg
Workshop hos Visiba Care tillsammans med kursledaren Karin Evenholt från Bouvet

Utbildningen i förändringsledning som Katarina och Karin ledde bestod av fem tillfällen och formades efter Visiba Cares behov. Vid det första tillfället gjordes en nulägesanalys. Det var en viktig gemensam startpunkt.

- Rent konkret fick vi massor av inspiration och bra metoder vi kan använda. Men via utbildningen fick vi också en skön bekräftelse på att det vi gör är rätt, att vi lägger tid på rätt saker. Vikten av att vi faktiskt både behöver och vill fokusera på förändringsledning har blivit väldigt tydligt, menar Lovisa.

 

Lyft i organisationen

Visiba Care har via Bouvet fått en bred utbildning med en hel verktygslåda av olika metoder som de direkt kan dra nytta av i olika workshops, möten och implementeringar hos sina kunder. När de nu sätter de processer de vill jobba med framåt och formar sina projekt tar de med sig det de lärt sig i utbildningen. Målet är att kunna hjälpa kunderna att leda förändring och utveckling på ett ännu bättre och mer effektivt sätt.

Det är inte bara kunderna och patienterna som kommer att dra nytta av detta. Kunskapslyftet inom förändringsledning hos den här gruppen har också gett ringar på vattnet internt inom Visiba Care.

- En förändring sker inte av sig självt. Du har ett nuläge och ett önskat läge och det är en process att ta sig dit. Det är lättare att göra som man brukar, men här gäller det att aktivt välja att jobba på det nya sättet som vi lärt oss, inte bara hos kunden utan också internt. Vi pratar ju med våra kunder om vikten av att ta till sig nya arbetssätt i den digitala transformationen och då behöver vi själva också leva som vi lär, säger Lovisa.

Projekt: Utbildning i förändringsledning i vården

Branch: Hälsa, välfärd och sjukvård

Ansvarigt kontor: Stockholm

Tjänster: Hälso- och sjukvård, Förändringsledning, Verksamhetsutveckling i vård- och omsorg, Projektledning och rådgivning

Inspirerande kursledare som ger energi för fortsatt arbete

Lovisa har bara varma ord att säga om utbildningen och kursledarna och hoppas att samarbetet kan fortsätta framåt. Utbildningen ger en bra mix av både teoretiska genomgångar och praktiska övningar och bygger på delaktighet och teamskapande. Det finns gott om tid till reflektioner och dialog. Lovisa lyfter fram kombinationen av verksamhetskunskap från vården och kunskap om förändringsledning hos utbildningsledarna Katarina Garpefors och Karin Evenholt.

- Katarina och Karin var väldigt pålästa, kunniga och lyhörda. De anpassade utbildningen allteftersom de lärde känna oss och våra behov, utifrån de frågor och utmaningar som vi hade. De refererade till verkliga förändringsprojekt som var relevanta för oss och varför de blev lyckade eller inte. Det gjorde det lättare att ta till sig och det blev väldigt bra samtal.

- Dessutom var de superinspirerande, väldigt engagerade och gav av sig själva – vi hade en jättebra utbildning som ger energi att fortsätta jobba aktivt med förändringsledning, avslutar Lovisa.

20230216_155224(1).jpg

 

Kursledarna

Katarina Garpefors, legitimerad sjuksköterska med certifiering i förändringsledning (PROSCI) och många års praktisk erfarenhet av förändringsledning inom stora organisationer. 

Karin Evenholt, legitimerad sjuksköterska och har en master i kvalitetsförbättring och ledarskap inom hälsa och välfärd. Certifierad i förändringsledning (PROSCI)

Lovisas rekommendation till andra som står inför samma situation:

  1. Ta er tid att kolla över nuläget, djupdyk i vad det är ni vill åstadkomma framåt för att gemensamt hitta de bästa lösningarna.
  2. Vill man ha inspiration, verktyg och kanske även bekräftelse att man är på rätt väg så tycker jag att en utbildning i förändringsledning är en bra start.
  3. För oss var fem halvdagar väldigt väl investerad tid. Vi vill gärna fördjupa oss framöver och ta nästa steg i kunskapslyftet kring förändringsledning men först vill vi börja jobba och använda de verktyg vi fått. Utbildningen har verkligen gett oss en kick-start i arbetet med förändringsledning. 

Är ni ett team som vill lära er mer om förändringsledning?

Läs mer om vår utbildning i förändringsledning.

Se filmen om Region Dalarna som utbildade alla sina verksamhetsutvecklare i systematiskt förbättringsarbete

Nyfiken? Kontakta oss för mer information

Gunilla Eriksdotter
Avdelningsledare Verksamhetsutveckling
[email protected]
+46 70 209 27 55
Stockholm
Elin Åkerblom
Avdelningsledare Verksamhetsutveckling
[email protected]
+46 70 614 16 17
Stockholm

Relaterade projekt

SKR - Sveriges Kommuner och Regioner 

Vi bidrar till en effektivare och säkrare hantering av hälsodata 

Region Dalarna

Stöd vid implementering av vårdförlopp

Stavanger universitetssjukhus (SUS)

Läkarstuderande diagnostiserar ovanliga och akuta sjukdomar via VR

Kontakta oss

Stockholm
Örebro
Borlänge
Skara

Kort om oss

Ett skandinaviskt konsultbolag inom IT- och verksamhetsutveckling.
Bouvet är noterat på Oslobörsen
Bouvet Norge
Uppförandekod – Code of conduct

Om du vill veta mer

Lediga jobb
Aktuella utbildningar/kurser
Våra ramavtal
Integritetspolicy
Etiska riktlinjer för leverantörer

Följ oss på

LinkedIn
Instagram
Facebook